Piercing

PIERCING

Piercing türkçe okunuşu ile pirsing bir takı çeşididir. Hızma olarak buruna eskilerden beri takılmaktadır. Türk kültüründe de hızma  çok net görülmektedir.  Özellikle Doğu bölgelerimizde burna ve dudağa takılmaktadır. Derinin hemen altındaki yağ tabakasına ya da kıkırdağa geçirilen bu takı son yıllarda oldukça  revaçtadır. Piercing takılırken tıbbi çelik kullanılır çünkü diğer madenlerde alerjik reaksiyon gelişebilir.

PİERCİNG BAKIMI

Piercing bakımı; takılacak alanın korunması ile başlar…

Vücuda takılan aksesuarlar kişilere değişik hava katmaktadırlar. Ancak korunması tam yapılamazsa vücutta enfeksiyon oluşumlarına neden olabilmektedirler. Hijyen kuralları ve kullanım alanlarının temizliği önemlidir. Sürekli takıp-çıkarmak sonrasında piercingler mikropla enfekte olabilir ve takıldığı alana enfeksiyon dağılma riski yaşatabilir…

Piercing bakımı;

 • Vücuda takıldığı ilk 24 saatlik dilim oldukça önemlidir. Takılı alana sıvı ile temasının olmaması gereklidir. Özellikle bu alan sıvı temasından 24 saat korunursa daha sağlıklı olacaktır.
 • Piercing takılı bölgeye fiziki temas mümkün olduğunca az olmalıdır. O bölgede deri bütünlüğü açılmış olacağı için mikroplu el ile teması halinde bakterilerin üreyebileceği ortam sağlanmış olabilir.
 • Destekleyici jeller ve pomatlar ile meydana gelebilecek; kaşıntı-kızarıklık-iltihabi durum-şişme gibi sorunlarla mücadele edilebilinir.
 • Vücutta görünmeyen ve çok fazla hava almayan alanlarda piercing bulunması halinde bakım için daha öz verili olmak gerekecektir.
 • Göbek kısmına takılan piercinglerin çoğunlukla giysi ile kapalı kalması, bakıma daha çok ihtiyaç duyacağını gösterecektir. Enfeksiyonlu bir duruma meyil vermemek adına kişisel hijyene dikkat edilmelidir.
 • Dile takılmış piercingler de kişilere zorlu anlar yaşatabilirler. Ağız için ıslak olması nedeni ile açılacak olan alanda şişlikler ve deri tahribatının olma ihtimali daha yüksektir. Bu durum yapılmadan önce değerlendirilecek ayrıntılı bir konudur.
 • Hangi alana uygulanırsa uygulansın ilk 24 saat daha önemlidir. Deri bütünlüğünün bozulacak olması ve bu süre içerisinde sıvı ile karşılaşmama ihtimali düşünülerek bu ayrıntıya dikkat edilmelidir.
 • Aşamalarına, takım yerine, sonrasında uyulması gereken kurallara dikkat edilirse piercing insan vücudunda sıkıntı yaratmayacaktır.
 • Piercing takılı olan bölgenin darbe almaması için dikkat edilmelidir. Daha çok ilk günler kişi bedenine ait o bölgeyi korumalı ve darbe almaktan kaçınmalıdır.
 • Kızarıklık, şişme, hassasiyet olması durumlarında pomat kullanıyor olmak şikayetleri aza indireceği için kişilerin pomat edinilmesi bakım için önemlidir.

piercing15Çeneye uygulanmış piercing bakımı;

 • Çene yapı olarak sert olduğu için bütünlüğün bozulması halinde sıkıntılar meydana gelebilir. Yapılacak yerin kalitesine ve hijyenine güvenmek önemlidir. Sonrasında da kişilere düşen özenle korumak ve enfekte olmuş eşyalarla fiziksel temasından kaçınmaktır.
 • Takılacak bölgede kıkırdak dokusunun olabileceği unutulmamalıdır.
 • Çene bölgesinde; sinir dokusu ve kemik yapısı olabileceği unutulmamalı çıkarıp- takarken dikkatli olunmalıdır.
 • Piercing çeneye takıldıktan sonra takıldığı alana kaynaşabilmesi için belirli iyileşme süresine ihtiyaç duyacaktır. Bu süre içerisinde su ile temas etmemesi, darbe almaması önemlidir. İyileşme süresine kadar daha çok özen gösterilmeli ve korumaya alınmalıdır.
 • Çene piercinglerinin bakımında kişinin hijyenine dikkat ediliyor olması mühimdir. Dikkatsiz insanlar bu bölgelerin kolay mikropla temas etmesine izin verebilirler.
 • Her hangi bir sebepten dolayı mikrop kapmış, kızarmış, şişmiş ya da deri zarar görmüş ise eczaneden krem ya da jel ürünler alınarak tedavi amaçlı uygulanmalıdır.

Kaşa uygulanacak olan piercing ve buruna uygulanacak olan materyallerin kullanımı daha kolaydır. Kulağa uygulanacak olan ise küpe tarzında düşünülebilir ve bakımı bulunduğu bölgeden dolayı oldukça kolaydır.

piercing10Göğüs ucu piercing bakımı daha çok detay isteyen bir durumdur. Göğüs ucu piercing bakımı için öneriler;

–         Günde iki kez hijyenik bir sabunla yıkanması gerekmektedir.

–         Göğüste morarma ya da yara olma durumu gelişirse temizliğine özen gösterilmeli ve iltihap var ise buna göre önlem alınmalıdır.

–         Ağrı ya da yanma durumları ile karşılaşılırsa ılık su ile yıkayıp kurulanmalıdır.

–         Daha bol giysiler giyerek piercing bulunan bölge sıkıştırılmamalıdır.

PİERCİNG MODELLERİ

Daha çok bayanların ilgisini çeken piercingler için geniş bir çeşitleme mevcuttur. Vücutta hangi bölgede isteniyorsa buna göre çeşitler seçilebilir ve arzu edilen estetikliğe kavuşulabilir. Piercingler eğer doğru kullanılırlarsa vücutta her hangi bir sakıncalı durum oluşturmayacaktır. Önemli olan kullanım talimatlarına ve hijyen kurallarına uymaktır.

Piercing modeline karar verilmesinden ziyade nerede yapılacağına karar veriyor olmak önemlidir. Estetik kaygılar hiçbir zaman sağlığın önüne geçmemelidir.

piercingPiercing yaptırıken;

–         Uygunsuz koşullarda yapılmamalıdır.

–         Genel sağlık durumunu önüne geçecek şekilde sıkıntılar oluşturmamalıdır.

–         Piercing modeli seçip, yapılacak merkeze güven duyulmalıdır.

–         Kullanılacak malzemelerin steril olması önemlidir.

–         Uygun yerde yapılmazsa çeşitli enfeksiyon durumlarına neden olabilir.

Piercing modelleri arasında en çok ilgi çekenler, klasik halka şeklinde olan  piercing çeşitleridir. Yurdumuzda çok olmamakla birlikte insanlar yüzlerinin birçok bölümüne ilginç piercingler yaptırarak dikkat çekmeyi tercih edebilirler. Daha çok marjinal hayat tarzı olan kişilerin tercih ettiği bu ilginçlik yurt dışında çok daha fazla yaygındır. Sadeliği seven insanların yüzde o kadar çok piercing ile karşılaşmaları durumunda; hayretle bakılarak hoş olmayan fikirler yürütülmüş olabilir. Tamamen tarz ve hayat görüşü ile ilişkilendirilebilir…

piercing2Piercing modelleri genelleme yapılacak olursa;

–         Kaşa uygulanan piercng modelleri:  bayan- erkek vücudunda değişiklik yapmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir alandır. Bakımına ait çok sıkıntılı durum olmayacaktır. Ağız içi gibi sıvı ile sürekli temas etmemesi durumundan, bakımı daha kolaydır.

–         Göbek piercing modelleri: kadınların daha çok tercih ettiği piercingler yaz dönemlerinin gelmesi ile açığa çıkmakta ve deniz kenarında oldukça hoş görünebilmektedir. Ancak genellikle giysi ile kapalı kalması durumundan bakımı biraz daha zorlayıcı olabilmektedir. Yapıldıktan ilk 24 saat süresi içerisinde su ile temas etmemesi gerekecektir.

–         Kulak piercing modelleri: son zamanlarda yurdumuzda genç kızlar tarafından çok rağbet görmektedir. Kalpli ya da hoş figürlü piercingler kulakta adeta küpe gibi görünüp hoş bir estetiklik oluşturmaktadır. Bakımı oldukça kolay olup, bu anlamda sıkıntı çıkarmayacaktır. Yapan merkez hijyenik koşullarda yapmış ise çok rahat kullanılacaktır.

–         Burun piercing modelleri: en hoş durun piercinglerdendir. Sadeliği seven kişiler genellikle tek bir damla şeklinde piercingler uygulatmakta ve yedekleri ile sık değişiklik yapabilmektedirler. Bölge olarak sıkıntısız bir alan olduğu için takıp-çıkarmak daha kolay ve kullanımı çok daha sıkıntısızdır.

–         Dil piercingleri: oldukça hassas bölgeye uygulanmasından dolayı biraz hassasiyet gerektirmektedir. Özellikle ilk 24 saat su ile temas etmemesi düşünülmesi gerekecektir…

–         Dudak ve dudak altı piercingleri: yine alan olarak hassas bir noktadır. İlerde çıkartılmak düşünülürse deride iz kalabileceği unutulmamalıdır. Ona göre kaplayacağı alan hesaplanmalı, iyi bir merkezde yapılmalıdır.

piercing

piercing

–         Çene piercing modelleri:  çene kısmında kıkırdak doku ve sinirlerin geçebileceği önemli bir husustur. İşlemler yapılırken yapan kişi tecrübeli olmalıdır ve yanlış noktadan piercing uygulamamalıdır.

–         Ayak bileğine uygulanan piercingler : değişikliği sevenlerin tercih edebileceği bir bölgedir. Oldukça hoş görünebilir.

–         Kola uygulanan piercingler : tercihe bağlı olarak kolda arzu edilebilir.

–         Sırt piercing modelleri : çok farklı düşünen ve marjinal kişilerin daha çok tercih edebileceği bir piercing çeşididir.

–         Yanak piercing modelleri : yüz bölgesinde değişiklik arayanların daha çok tercih edebileceği bir çeşittir.

–         Göğüs piercing çeşitleri: bu bölgelerde çok hassastır. Daha özenli bakım isteyecektir. Çok dar çamaşırlar ile sıkışması durumunda bulunduğu alanı tahriş edebilir. Kızarıklık ve enfeksiyon durumlarında özenle temizlenmeli pomat ve jeller yardımı ile bakımı yapılmalıdır.

 

Piercing için malzeme arıyorsanız, Piercing Malzemeleri sayfasına gidebilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri

ÇALIŞMALARIMIZ

 • yaptğımız dövmeler 15
 • yaptğımız dövmeler 16
 • yaptğımız dövmeler 1
 • yaptgimiz-dovmeler-2
 • yaptğımız dövmeler 3
 • yaptğımız dövmeler 4
 • yaptğımız dövmeler 5