Go Back   Dövme Tattoo Piercing Forumu > Tattoo - Dövme > Dövme Tarihi

Seçenekler Stil
Okunmamış 05-09-2008, 03:32 AM   #1
Dragon
BiG BOSS

Dragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dragon is on a distinguished road
Post Dövme tarihi,tattoos history

Ruth and Hans Ullrich

Ruth ve Hans Ullrich Alman bir çiftti ve dövme dünyasında 1940 ve 1950’lerde son derece popülerdiler. Dünyadaki dövme sanatçıları ve dövme fanatikleri ile görüşüyorlardı. Hans Ullrich bir dövme sanatçısıydı ve karısı Ruth’un dövmelerini yaptı. İkisi de Uluslararası Amerikan Dövme Kulübü’nün (TCA) üyesiydiler. Uluslararası Amerikan Dövme Kulübü’nün Temmuz 1964’te Ruth için vermiş olduğu ölüm ilanı şu şekildeydi: dövme sanatçısı Hans Ullrich’in eşi ve Almanya Bayanlar Dövme Kulübü’nün başkanı, Biefeld, Almanya’dan Ruth Ullrich Nisan ayında vefat etmiştir. Ruth Ullrick aynı zamanda Kelebek Kulübü’nün de değerli bir üyesiydi.

Acısız Jack Tryon

Acısız Jack Tryon, aynı zamanda “Üç Yıldızlı Jack” olarak da bilinmekteydi ve genellikle “Dünyanın En Güzel Dövmelerine Sahip Adam” olarak anılmaktaydı. Kendisinin dövmelerini 20nci yüzyılın sonlarına doğru Charlie Wagner ve Lew Alberts yapmıştır.
Tryon bir cazibe merkezi olarak çalıştı. Tryon’un dövme sanatını nereden öğrendiği konusunda fazla bir bilgi yoktur, fakat 1910’ların başında dövme sanatçısı olarak kendisine bir isim yapıyordu. Birçok yeteneğe sahip bir adamdı. Bob Shaw, Tryon’u bir sihirbaz, ateşte yürüyen adam, el dengecisi ve ateş yiyen olarak hatırlamaktadır. Jack’in karısı ise yılan tutucuydu ve genellikle Jack ile çalıştı. Jack aynı zamanda 1923’te Sells-Floto gibi demiryolu şovlarında patron çadır adamı olarak da çalıştı.
1940’ların sonunda Amerikan Hava Kuvvetlerinden Albay William Todd San Antonio’daydı. Kendisi o zamana dair olarak “San Antonio’da birçok dövme stüdyosu vardı. Haftasonlarında dövme stüdyolarını ziyaret eder ve Acısız Jack Tyron isimli beyefendiye ufak dövmeler yaptırırdım. Jack ile konuştum ve bir makine almak istedim. Kendisi bana ufak bir makine, bir kutu boya ve Hava Kuvvetleri kanatları için desenler temin etti. Malzemeleri üsse götürdüm. Sadece Pazar günümüz boştu, bu yüzden Cumartesi günleri arkadaşlarıma dövme yapmaya başladım. Bu üç hafta boyunca sürdü. Bir gün Nöbetçi Subay ve bütün malzemelerimi paketlettirdi ve bir aletleri bir odaya kilitledi. Makinemi ve malzemelerimi geri almak istedim ancak bir şey söylemeye korktum. Orayı terk ettim ve bir daha hiçbir haber alamadım. Birkaç yıl sonra Tyron, Bob Shaw’in kariyerinde önemli rol oynadı. O zamanlarda Bob, St. Louis’te Bert Grimm için çalışıyordu.” demiştir. ’48 sonbaharında işler oldukça kötüydü.
Bert, San Antonio’daki eski bir sirk arkadaşıyla irtibata geçti, Acısız Jack Tyron ve kendisi bana bir iş verdi. 1949 Mayıs ayında San Antonio’ya gittim. Jack Tyron’un hem Bob Shaw, hem de Albay Todd’un kariyerlerinin başlangıcında etkili olması ilginçtir. Shaw ve Todd birlikte çalışmak üzere 1950’lerde Clarksville, Tennessee’ye, 1960’larda Long Beach, Kaliforniya’ya gittiler ve 1970’lerde birlikte Portland, Oregon’da dükkan açtılar.
1940’larda San Antonio’dan geçen Tex Rowe, Tyron’u “Wagner ve Albert tarafından dövmeler ile kaplanmış, antik sirk vagonunda çalışan eski sirk dövmecilerinden biri. Bana günlerden sonra yemek yememi sağladı ve benim oturmama izin vererek biraz “dolaşma” parası için gitti.” diye hatırlamaktadır.

Jacobus Van Dyn

Londralı dövme sanatçısı George Burchett, 1930’larda Van Dyn’a dövmeler yaptı ve kendisiyle ilgili olarak şunları söyledi:
“Dünyanın En Kötü Adamı, benim en cesur müşterim J.P. Van Dyn şu an için Southampton Limanında hamal olarak çalışmaktadır ve altmışüç yaşındadır. Dünyanın tüm ünlü hapishanelerinde bulunduğunu iddia etmektedir ki bunlara Sing Sing, Şeytan Adası da dahildir. Müşterilerimden çok azı, profesyonel panayır sanatçıları hariç, yüzlerine bu kadar işçilikli ve farklı dövmelerle süslemeyi seçerler. Desenlerden bazılarını kendisi çizmiştir.”
Van Dyn’in dövmelerinin renkli ilüstrayonu aşağıda yer almaktadır:

Denizci Dövmeleri

New York’ta ünlü dövme sanatçılarından Samuel O’Reilly bir gün “dövmesi olmayan denizci, rom olmayan gemiye benzer ve denize açılmaya değer değildir” demiştir.
Dövme sektöründe faaliyet gösteren bizlerden sadece birkaç tanesi bu sektördeki en eski geleneklerden birini yerine getirebilmektedir: denizcilere dövme yapmak.
Eski zamanlardaki Polonez maceracılardan bugünün modern denizcilerine kadar tüm erkek ve kadınlar bu sanatın gerçek patronlarıdırlar ve bizler dövme sanatçıları olarak o kişilere minnet borçluyuz.
Dövme sanatı yüzyıllar boyunca denizcilerin hayatları ile bağlantılı olmuştur. Bu gelenek 1700’lerde Kaptan Cook’un Güney Pasifikteki dövmeli yerlileri keşfetmesi ile başlamıştır. Cook’un denizcileri yabancı toprakları ziyaret edip evlerine dönerken mükemmel hatıranın ne olabileceğini düşünüyorlardı ve dövme eve götürebilecekleri en egzotik hediyeydi.
En muhteşem denizci-dövme sanatçılarından birisi George Burchett-Davis’ti. Kendisi 1888 yılında, 16 yaşında H.M.S. Victory ile denize açıldı. Sonraki üç yıl boyunca gemi ve dünya evi oldu. 1958 yılında basılan “Bir Dövmecinin Hatıraları” adlı kitabında yüzyılın sonlarına doğru Kraliyet Donanması ile ilgili davalardan ve sıkıntılardan bahsetmiştir:
İngiliz savaş gemilerinden birçoğu oldukça eski ve denize açılamayacak durumdaydı. Adamlar açısından koşullar acımasızdı. En büyük hata kalabalık olmasıydı. Tabi ki mürettebat hamaklarda uyumaktaydı ve bunların son derece rahat olduğu düşünülmekteydi ancak hamaklarımızı birbirine o kadar yakın asmak zorunda kalırdık ki nefes alacak yer kalmazdı. Suçlar için çok sert cezalar vardı. Birçok gemide adamlar demire vurulur ve her gün ekmek ve su diyetine maruz kalırlardı… Bizim için ise adalet sert olmasına rağmen adildi.
Portsmouth’da göstermelik bir eğitime tabi tutuldum. Fakat beni denizci yapma işi eski denizcilere düştü. Bunu, o zaman için geçerli olan ve kendilerine göre her zaman yaptıkları şekilde yaptılar. Bazılarına büyüdükçe saygı duydum, diğerleri ise hayvandı. Kişi zamanla sert adamların yoluna çıkmamayı ve ihtiyacın olduğunda senin yanında durabilecek kadar güçlü insanlarla nasıl arkadaşlık kuracağını öğreniyor. Kısacası, eğitim sadece denizci olmayı değil aynı zamanda hayatı öğretti.
1889’un başlarında Uzak Doğu istasyonlarına doğru yelken açtı: Singapur, Hong Kong ve Çin anlaşma limanları. Aşağıdakiler George Burchett’in Kobe, Japonya ile ilgili hatıralarıdır:
“Bu manzaranın üzerinde harika bir güneş vardır. Japon sanatının inceliklerini yakından görmek için fazla beklemem gerekmedi. Sevdiğim dövmelerin ilham kaynağını öğrendim.Adalara ve mükemmel silüetlerine baktığımda hayatımda ilk defa çocuk gibi saf güzellikten etkilendim ve aynı zamanda anlayamadığım bir şekilde hüzün hissettim. Şimdi düşündüğümde bunun anlamı hayatta dükkan camının diğer tarafında bulunan şeylerin de olduğunu keşfetmemdi. Benim durumumda, kendi imkanlarımla H.M.S. Victory’nin güvertesinden Kobe kadar güzel bir şeyi göremezdim.”
Burchett yukarıdaki paragrafla deniz hayatından nefret edilmesini ve deniz hayatının sevilmesini mükemmel şekilde yakalamıştır. Gemilerin ahşaptan yapıldığı bu zamanlarda, bu adamlar demirden yapılmışlardı.
İngiliz Donanması, Fransız, Amerikan ve Alman donanmalarından kaynaklanan küçük rahatsızlıklara rağmen denizleri kontrol etmeye birkaç on yıl daha devam etti. Bugün dünyanın en büyük donanma güçlerinden birisine sahiptir. 1909’da Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti asker toplamak amacıyla bir bildirge çıkarttı: “uygun olmayan ya da müstehcen dövmeler reddedilme sebebidir, başvuruda bulunan kişiye desenin değiştirilmesi için bir fırsat tanınacaktır, değişim sonrası başvuruda bulunan kişinin başvurusu kabul edilebilir.”
“1940’larda ortaya çıkan bu anlaşılmaz kural nedeniyle dövme ticaretinde büyük patlama yaşandı. Uzaktan ve yakından, uygun genç adamlar favori dövmecilerine akın ederek boş yerleri kapatmak için iç çamaşırı, etek, sütyen, kabarcık, çiçek, kelebek dövmeleri yaptırdılar.
Kendisi Amerikan Dövmecilerini Dekanı olarak bilinen ve sanatını New York’ta ünlü Bowery’de icra eden Charlie Wagner “Neden?” diye soruyor “buralar Pearl Harbor’dan beri eski-ev haftasonu gibiydi”.
“Hayal edebiliyor musunuz” diye ekledi “herkesin giysilerinin aynı anda eskidiği bir şehirde satış görevlisi kendisini nasıl hisseder? İşte ben de kendimi böyle hissettim. 50 yıl boyunca dövmeli bayanları geri çevirirken şimdilerde tüm yaptığım bunların üzerini kapatmak.”
Donanma uygulamasıyla ilgili olarak 1940’ların başında ilginç bir olay meydana geldi. Charlie Wagner New York sulh mahkemesinde Sağlık Kodunu ihlal etmek suçlanıyordu. Wagner hakime çıplak kadın dövmelerinin üzerini kapatarak “temel savaş görevi” yaptığı söyledi. Birçok kişinin düşüncesiz bir şekilde vücuduna yaptırmış olduğu çıplak kadın dövmeleri yaptırdığını ancak şimdi donanmaya katılmak istediklerini ancak bunun için donanmanın kendilerine öncelikle çıplak kadınları giydirmelerini söylediğini belirtti. Hakim Wagner’e $10 ceza ve Chatham Meydanındaki dövme dükkanını kaldırması için ihtar verdi – Charlie “temel savaş görevi” yapmaya devam etti.
Deniz döneminde bir ülkenin ticareti ve güvenliği büyük savaş gemilerine ve o gemilerde görev yapan denizcilere bağlıydı. Aşağıdaki denizciler arasında popüler olan dövmelerden birkaçıdır:
Parmak eklemlerinin birinde TUT diğerinde ise HIZLI. Bunun denizcilerin gemideki donanımı daha iyi kavramalarına yardımcı olduğu söylenir.
Ayaklardan birinde DOMUZ diğerinde ise HOROZ. Bunun denizcileri boğulmaktan kurtardığına inanılır çünkü iki hayvan da yüzemediğinden denizciyi bir an önce kıyıya ulaştırırlar.
ÇAPA denizcinin Atlantik Okyanusuna yelken açtığını gösteriyordu.
TAM DONANIMLI GEMİ denizcinin Ümit Burnuna yelken açtığını gösteriyordu.
EJDERHA denizcinin Çin’de görev yaptığını gösteriyordu.
KABUKLU KAPLUMBAĞA denizcini ekvatoru geçtiğini gösteriyordu.
ALTIN EJDERHA denizcinin Uluslararası Tarih Çizgisini geçtiğini gösteriyordu.
LİMAN & SANCAK gemi ışıkları vücudun soluna (liman) ve sağına (sancak) yapılırdı.
İP, bilekte İP dövmesi denizcinin muço olduğunu gösteriyordu.
Denizciler Enstitüsünden Bayan Eleanor Barnes bir keresinde “Bazı insanlar renkli hikayelerini jürilere anlatırlar. Diğerleri itiraf dergilerine yazılar yazarak rahatlarlar. Denizciler ise dövmecinin iğneleriyle sönük maviler, canlı kırmızılar ve sarılar kullanarak aşklarını, nefretlerini, zaferlerini, dinini ve vatanserverliğini kaydeder” demiştir.

Yasal Uyarı: Bu yazılar dragon tattoo piercing(ilyas Yılmaz) a aittir. Noterden onaylıdır, kopyalanması veya değiştirilmesi halinde yasal işlem yapılacaktır.
Dragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil