Dövme Tattoo  Piercing Forumu

Dövme Tattoo Piercing Forumu (http://www.bodydragon.com/forum//index.php)
-   Dövme Tarihi (http://www.bodydragon.com/forum//forumdisplay.php?f=20)
-   -   Amerika'nın kızılderili dövme tarihi,Indian tattoo history (http://www.bodydragon.com/forum//showthread.php?t=263)

Dragon 05-12-2008 01:02 AM

Amerika'nın kızılderili dövme tarihi,Indian tattoo history
 
Amerika’nın Dövmeli Kızılderili Kralı


Nisan 1970’te Beş Ülkenin Iroquois Konfederasyonu’nu temsil eden dört “Kızılderili Kralı” (Seneca, Cayuga, Oneida, Onondaga ve Mohawk) Büyük Su’yu geçerek Majesteleri Kraliçe Anne’yi Londra’da ziyaret ettiler. Bu Iroquois parti liderleri ya da sivil şefler, yağmacı Fransızlara ve Kanada’daki Fransızların müttefiklerine (Algonquin, Montagnais ve Huron) karşı İngiliz askeri destek ve aynı zamanda misyonerlerin New York’a gelerek insanlarını bilgilendirmelerini talep ettiler. Amerikan Yerlileri İngiltere’yi daha önce ziyaret etmiş olmalarına rağmen (Pocahontas 1616) daha önce devlet temsilcisi muamelesi görmemişlerdi!

İngiltere’de bilinen adlarıyla “Dört Kızılderili Kral”, eski Londra’da çok büyük bir sansasyon yarattılar. Gittikleri her yerde kutlandılar ve onurlandırıldılar, Kızılderili Kralları eyaletlerinin ileri gelenleri olarak Büyük bir Londra Turu yaptılar ki buna Shakespeare’in MacBeth performansı ve Kraliyet Operası ziyareti de dahildi. Ayrıca iki ingiliz beyefendisi arasındaki “kılıçla yetenek denemesi”ne katıldılar ve Kokpit Royal’i ziyaret ederek “Kraliyet Sporu” olan horoz dövüşüne ilk elden tanık oldular.

Bu hatırlanası geziyle ilgili geniş bir tarihi dökümantasyon koleksiyonu bulunmaktadır ki buna Kraliçe Anne’ye yapmış oldukları konuşma, gezileriyle ilgili diğer açıklamalar, kabartma ve minyatür şeklinde Kralların 30 kadar portresi ve dört yağlı boya portre dahildir. Dövme sanatçıları olan bizler açısından bu yağlı boya portreler son derece önemlidir çünkü –belki de Batı tarihinde ilk defa olarak- Iroquois ve komşuları Mahican’ların dövmelerini detaylı bir şekilde göstermektedir.

Dört Kızılderili Kraldan birisi Mohawk (Ho Nee Yeath Taw No Row and Sa Ga Yeath Qua Pieth Tow) ve birisi de Mahican’dı (Etow Oh Koam or John) ki bu kabilenin Beş Ülke Konfederasyonu ile bağlantıları oldukça zayıftı. Her portrede, her bir Kralın (kurt, ayı, kaplumbağa) kabile totemi tuvalin alt kısmında gösterilmiştir. Ayrıca her kral silahlarıyla görülmekteydi; bu silahlar savaş alanındaki başarılarını ve cesaretlerini gösteren sembollerdi. Etow Oh Koam’ın portresi önemlidir çünkü 18nci yüzyıl Mahican şefine ait bilinen tek portredir. Aynı zamanda Brant olarak da bilinen Sa Ga Yeath Qua Pieth Tow, Joseph Brant’ın büyükbabasıydı ki bu kişi Altı Ülkeyi Brantford, Ontario yakınlarına rezerve yerleştiren ünlü Mohawk savaş şefiydi. Bugün bu reserv Kanada’da en yüksek nüfusa sahiptir, Kanada ve Amerika’daki en büyük Iroquois rezervidir.

Mahican lideri Etow Oh Koam, ya da Nicholas 1710’da Londra’ya giden 3 Mohawk’tan biriydi. Topuz başlı bir sopa tutmaktadır ve ayaklarındaki kaplumbağa kabilesini belirtmektedir. Boyama 1710’da John Verelst tarafından yapılmıştır.


Nicholas’ın Yüz Dövmelerinin Detayları


Sa Ga Yeath Qua Pieth Tow veya diğer adıyla Brant, bir Mohawk şefi elinde tüfekle görülüyor. Kemeri siyah, kırmızı ve beyaza boyanmış amerikan geyiği saçı ya da kirpi dikenleriyle dekore edilmişti. Mokasenleri kırmızı ve kahverengi dikenler ile süslenmiş ve kırmızı fiyonk ile bağlanmıştı. Her iki kulağında da beyaz tüyler vardı, sağ kulağından kırmızı fiyonklar iniyordu ve kırmızı sicimin ucunda bir barut boynuzu vardı. Arkasında ise pençesini gösteren bir ayı vardı. Boyama 1710’da John Verelst tarafından yapılmıştı.


Iroquois ve Mahican Dövmeciliği


Jesuit dökümanlarına göre Iroquois ve Mahican dövme desenleri önce deriye çizilir sonrasında ticari iğneler veya küçük kemiklerle deri kan akana kadar delinirdi. Sonrasında ezilmiş kömür (veya bazen kırmızı sinabar) sert bir şekilde açık yaraya sürülürdü.

Yine de, hemen hemen tüm Iroquois erkeklerinin dövmeleri kendilerine özeldi. Hollandalı tüccar Evert Wendell’in 13 Ağustos 1706 tarihli kayıtlarına göre “Tan Na Eedsies adında Canosedaken’de yaşayan genç bir Seneca’lı” Wendell’i Albany, New York’ta ziyaret etti ve siparişinin yanına bir resim çizerek işlemi tamamladı. Bu çizim Tan Na Eedsies’i tanımlıyordu; yüzündeki, ensesindeki ve göğsündeki dövme desenleri kendisinin imzasıyla aynıydı.


Beş Ülkenin Kızılderili Krallarının Kaderi


Amerika’nın Dövmeli Kızılderili Kralları Boston’a 15 Temmuz 1710 tarihinde döndüler. Liderler İngiliz ulusunun “Büyüklüğüne, Zevkine ve Bolluğuna” tanık oldukları halde, Brant Londra’dan döndükten kısa bir süre sonra öldü. Tarihe göre Nicholas ve John bilinmezde kayboldular. Onlar hakkında daha fazla bilgi bulunmamaktadır.

1711 yazında 12,000 Amerikalı kolonist ve Beş Ülkeden 800 Amerikan Yerlisini taşıyan 60 gemi ve 9 savaş-gemisi Boston’dan yola çıktı. Hedefleri Fransız kontrolündeki Quebec Kanada’ydı; korunan şehir St. Lawrence Nehri ve Büyük Göller ticaret yolu üzerindeki anahtar istasyondu. Ne yazık ki St. Lawrence’de karanlık ve hızlı akıntı nedeniyle birkaç İngiliz gemisi İle-aux-Oeufs’de battı ve sefer bu yüzden iptal edildi.

Ziyaretin anıları 19ncu yüzyılda iyi bir şekilde dökümante edilmiş olmasına rağmen, Kralların Londra ziyaretlerinin Amerikan tarihi üzerinde fazla bir etkisi olmadı. Fransız gücü 1760’da Montreal düşene kadar Kanada’da devam etti. 1763’te Paris Antlaşması’yla birlikte St. Lawrence Nehri ve Büyük Göller bölgesi İngiliz yerleşimine açıldı. İronik olarak kolonistlerin batıda Iroquois’ye doğru hareket etmeleri Beş Ülke’nin düşmesine sebep oldu. 1763’ten sonra ise bir dizi askeri, politik ve ekonomik problem bu sorunları daha da artırdı.

Amerikan İhtilali sırasında Iroquois Konfederasyonu öncelikle tarafsız kalmaya çalıştı. Ancak zaman geçtikçe harekete geçilmesi gerekliliği ortaya çıktı ve kabilelerin müttefiklerini seçmeleri gerekti. Mohawk’ların birçoğu İngilizleri seçtiler, aynı şekilde Onondagas, Cayugas ve Senecas’lar da İngilizleri seçtiler. Fakat Oneidas’lar Amerikalılara sempati duymaktaydılar. Bir konsensusa ulaşamamaları nedeniyle Iroquoisler Ligi 1777’de dağıldı ve her Ülke kendi kaderine terk edildi.

Tabi ki Amerikalılar İngiltere’den bağımsılıklarını ilan ettiler ve 1783’den 1797’ye kadar Iroquois kabilelerinin birçoğu topraklarından ve Amerikan egemenliği altındaki bölgelerdeki diplomatik ve askeri güçlerin oldular. Sonrasında Iroquois’ler Amerika ve Kanada’daki birkaç küçük alana sürüldüler ve bu alanlar bugün hala vardır.

1695-1726 yıllarında Hollandalı tüccar Evert Wendell’in defterinden alınmıştır. Evert Mendell Albany, New York’taki kızılderililerle ticaret yapmaktaydı. Hollandaca yazılmış olan bu notların tarihi 13 Ağustos 1706 olup, Seneca Kızılderilisi Tan Na Eedsies’in portresi bulunmaktadır. Bu çizim kendisinin kişisel imzasıydı; kişi yüzünde, ensesinde ve göğsünde bulunan dövmelerden tanımlanırdı.

Yasal Uyarı: Bu yazılar dragon tattoo piercing(ilyas Yılmaz) a aittir. Noterden onaylıdır, kopyalanması veya değiştirilmesi halinde yasal işlem yapılacaktır.

WorldWideWeb 08-13-2012 12:17 AM

Vay be... aralarından tarihii en ilginç olanı buymuş, çok zor dönemlerden buralara kadar gelmiş helal olsun adamlara...


Tüm Zamanlar GMT Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:35 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.