Dövme Kataloğu

DÖVME 

Dövme ingilizce adıyla Tattoo, bir yaşam tarzıdır. Dövmeler; vücudun istenen bir bölgesine yapılan görsel olarak etkileyici figürlerdir…  Binlerce yıllık tarihi olan dövmeler kimi zaman bir gruba ait olmak için kimi zaman asaletin simgesi olarak kimi zamanda köleliğin sembolü olarak kullanılmışlardır.

Son yüzyılda dövme ve piercinge olan ilgi günden güne artmış. dövme kulüpleri dövme dergileri ve dövmelerle ilgili etkinlikler tüm dünyada ve ülkemizde yapılır hale gelmiştir. Dövme kişinin karakterine anlamlar yükler, sizi betimler, iç dünyanızdan ipuçları verir, sizi karizmatik veya çekici kılar. Hayat tarzına göre dövme figürleri de değişmekte, yapılan motifler kişilik analizlerinde dikkatleri çekebilmektedir. Yaşanılan hayattaki görüş, yapılan iş kolu, edinilen çevre vücutta yapılan dövmelere yön vermektedir. Hayvan resimleri, doğaya ait resimler, güç simgeleri, spor ifade eden obje resimleri, sevgiliye özel isimler, aşkı anlatan figürler… Her kişinin bu konuya bakış açısı farklıdır. Ancak dövmenin de yapılışında ince ayrıntılar vardır. İşini yapan kişinin o konunun ehli olması mühimdir. Nasıl ki; epilasyon, piercing, saç ekimi gibi vücuda ait estetik işlerde ehil gerekli ise, yine burada da yapılacak işlem basit görülmeyerek işini iyi yapan kişilerle buluşulmalıdır.

Dövme yapılırken dikkat edilecek unsurlar;

–         Dövme yapmak için resim kabiliyetinin olması önemlidir. Çünkü her dokunuş bir sonraki dokunuş için önem taşıyacaktır. Sonuca varabilmek, istenilen görüntünün birebir elde diliyor olması önemlidir.

–         Dövmeyi yapacak kişi çoğu zaman arzu edilen objenin resmini örnek olarak kâğıda çizecektir. Detaylar, rötuşlar üzerine konuşup fikir birliğine varılmalıdır.  Daha büyük resimler içinde model kâğıt alana yapıştırılıp üzerinden geçilerek riske atılmayacaktır.

–         Dövmeye başlanmadan evvel alet hazırlanıp kişiye özel kılınacaktır.

–         Kişiye özel olabilmesi adına uç başlığı değiştirilerek, steril olan ambalajlı başlık takılmalıdır. Bu işlemin kişinin yanında yapılıyor olması güven verecektir.

–         Yapacak kişinin eldiven kullanıyor olmasına dikkat edilmelidir. Yapılacak iş ciddidir ve sağlık açısından problemlere yol açmamalıdır.

–         Dövme için isim ve de özel içerikte bir şekil seçilmiş ise anlık olabileceği için birkaç kez düşünülmelidir. Sonrasında istenmeyen durumlara yol açabilecektir. Günümüzde sevgiyi bulmak ve tek kişi ile ömür geçirmek biraz zorlaşmıştır. Gençler daha çok arayış içerisine girmiş ve özde sevgiliyi bulana kadar bir takım kişilerle arkadaşlık etmiş olabilirler. Burada anlık ilişki için yapılacak isim dövmesi sonrasında yeni ilişki ile sıkıntı olabilecektir. Bu gibi objeler işlenecekse sonrasına ait olabilecek değişimler de gözden geçirilmelidir. Bir kişiyi sevmek ve ismini bedenin bir parçasında görmek etkileyici ve anlamlıdır. Ancak yapılmadan önce sonrasına ait bir değişim olabilme ihtimali için çok düşünüp buna göre karar vermek önemlidir.

–         Büyük bir dövme yapılacaksa vücut anatomisine göre hedef bölge belirlenmelidir. Resmin tam belirgin görünmesi için büyüklüğünün olan bölgeye dağılımı önemlidir. Yapacak kişi de bu konuda fikir veriyor olacaktır.

–         Çok minik bir obje üzerine yoğunlaşırmışsa yine bölgesel olarak iyi analiz yapmak gereklidir. Minicik bir resim kocaman bölgede yok olabilecek ve varlığını gösteremeyecektir. Omza kondurulabilecek minik kelebek için alan belirlenmeli ve tam ideal alana uygulanmalıdır. Bu konu için yapan kişi ile konuşmak ve fikir almak faydalı olacaktır.

Dövme yapılırken acı hissedecek miyiz?

Çok can sıkıcı bir acı olmamakla birlikte acı hissedilecektir. Aslında bu durum kişilerin acıyı algılama mekanizmalarına bağlıdır. Acı eşiği yüksek bir insana göre çok başka olacaktır. Genel olarak minik dövmelerde yok denecek kadar az acı, daha büyüklerde ise biraz daha fazla olabilecektir…

Dövme yaptırmak ne kadar sürer?

Yapılacak olan dövmenin büyüklüğüne bağlıdır. Küçük ise kısa zaman dilimi yeterli olacaktır. büyük dövme yapılmak isteniyorsa buna göre program yapılmalı ve strese girilmemelidir. En güzel sonuç için aceleci olunmamalı, sabırlı olunmalıdır…

Dövme için kimler uygundur?

18 yaşından daha alt yaş grubu için dövme uygun görülmemektedir. Bulaşıcı hastalığı ve ciddi rahatsızlığı olanlar bu konuyu gözden geçirmeli ve fayda- zarar ilişkisi kurarak genel sağlığı bozacak bir işlem yaptırmamalıdır. Bedeninizde taşımak istediğiniz dövmeye karar verdikten sonra iyi bir dövme salonu seçmek ve dövmeyi kendiniz için yaptırdığınızı unutmamanız gerek! Dövme yapıldıktan sonra tarzı sizinkinden farklı olan insanlar tarafından dövmeniz eleştirilebilir.  Fakat vücudunuz size aittir.